Nba Rpg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Nba Rpg

Türkiye'nin Nba Rpg sitesi...

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Mehmet Okur'un Enes Heyecanı

YazarMesaj
bertan99
Üsteğmen
Üsteğmen

Mehmet Okur'un Enes Heyecanı Empty
MesajKonu: Mehmet Okur'un Enes Heyecanı   Mehmet Okur'un Enes Heyecanı EmptySalı Haz. 28, 2011 1:50 pm

Utah Jazz 2011 NBA Draftinde Enes Kanter'i üçüncü sırada seçince Türk basketbol tarihinde ilk kez iki Türk oyuncu aynı NBA takımında oynama şansını yakaladı. Yedi sezondur Utah Jazz de forma giyen ve tarihimizde NBA şampiyonluğu kazanan ve All-Star olmayı başaran tek Türk olan Mehmet Okur ile bu gelişmeleri görüştük.

Soru: Memo neler hissediyorsun? Utah'ın seçimiyle ilgili neler düşünüyorsun ve 2011-2012 sezonunda Enes'i, seni ve Jazz'ı neler bekliyor?

Mehmet Okur: Biliyorsunuz NBA'de şu anda 6 Türk var. Ben Zaza'yı da Türk basketbolunun ürünü olarak sayıyorum ve Zaza Pachulia (Atlanta Hawks) ile birlikte Hidayet Türkoğlu (Orlando Magic), ben, Ersan Ilyasova (Milwaukee Bucks), Ömer Aşık (Chicago Bulls) ve Semih Erden (Cleveland Cavaliers). Enes Kanter ile birlikte bu 7 Türk oyuncu oluyor. Tabii ikimiz aynı takımda oynayan ilk Türkler olduğu için ben çok heyecanlıyım. NBA'e geldiğim günden beri acaba bir gün Hido ile aynı takımda oynar mıyız, birlikte bir şampiyonluğu paylaşır mıyız diye hayal edip dururdum. Kısmet Enes ile aynı takımda oynamakmış. Çok geniş bir uzun oyuncu rotasyonumuz var. Şu anda ekmek aslanın ağzında ve herkesin kampa çok hazır ve odaklanmış geleceğini düşünüyorum. Enes'in buraya uyumunu kolaylaştırmak için de sadece ben değil, ben ve ailem her türlü desteği vermeye hazırız. Enes'in Salt Lake City'de bir yuvası bir evi şimdiden var. Bu da sanıyorum ki bunu farkında. Benim NBA'de dokuzuncu sezonum bitti. Benim tecrübelerimin Enes'e yol göstermek açısından büyük bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Soru: Herkes bir oyun kurucu veya bir skorer guard bekliyordu. Ama sen bir süredir Jazz'ın Enes'i çok istediğini biliyordun. Ancak Enes'i fazla tanımıyordun. Seçimi öğrenince ne kadar şaşırdın?

Mehmet Okur: Hem şaşırdım, hem de şaşırmadım. Şaşırdım çünkü bu draftte belki ilk sırada seçilir ve Semih Erden ile birlikte olur diye düşünüyordum. Üçüncü sıra geldiğinde, tabii bu işler belli olmaz ama her halde Salt Lake City yolu gözüktü diye düşündüm. Zaten uzun da sürmedi. Enes'i sadece ben değil, çoğu kişi tanımıyordu. Yaklaşık iki yıldır ciddi basketbol oynamıyordu. Ama NBA'de "potansiyel" kelimesi çok önemli. Jazz'ın Enes'te müthiş bir potansiyel gördüğünü biliyordum. Geriye özellikle de Jazz gibi bir organizasyon için çok önemli olan çalışkanlığı, yaklaşımı, azmi ve takıma, kulübe ve şehire uyumu kalıyordu. Bu açıdan da bir problem olmayacağını düşünmüşler ki, üçüncü sırada seçtiler. Burası Larry Miller ve Jerry Sloan'ın 20 kusur yılda vizyonlarıyla, terleriyle ve emekleriyle var ettikleri bir ortam. Burada bu tür şeylerin, mütevaziliğin, sevginin, saygının, sıcak kanlı olmanın çok büyük değerleri vardır.

Soru: Sakatlığın ne durumda? Bir röportajında basketbolu çok özlediğini belirtmiştin. Nedir son durumun?

Mehmet Okur:: Çok yol aldım. Her geçen gün daha iyiyim. Basketbolu çok özledim. Ancak aşil tendonumum koptuktan sonra acele etmenin başıma ne işler açtığını da çok iyi biliyorum. Ama hedefim kampa en iyi şekilde gelmek. Zaten Temmuz ayında ABD'ye gidip orada sadece yeni sezona odaklanarak çalışacağım. Formamı da takım arkadaşlarımı da çok özledim. Bu sene çok iyi bir Mehmet Okur görecek basketbolseverler.

Soru: Kevin O'Connor'ın uzun rotasyonu beysbolun atıcıları gibidir. Ne kadar iyi uzunun varsa, o kadar iyidir yorumunu duydun mu? Duyduysan bu konuda ne diyorsun? Sen kendini hiç Enes ile yan yana oynarken görüyor musun? Sezon öncesi bir takas bekliyor musun?

Mehmet Okur: O yorumu duymadım. Zaten duysaydım ne çıkarırdım bilemem, çünkü beysbolu pek anlamam. Ancak bizim uzun rotasyonumuza baktığınızda Enes ve Derrick Favors 19 yaşındalar. Paul Millsap ve Al Jefferson ile mukayese ettiğimizde farklı özelliklerimiz var. Benim için önemli olan birbirimizi tamamlayan birimler oluşturmak. Benim özelliklerim belli. Ben biliyorsunuz ikinci sezonuma kadar kariyerim boyunca dört numara oynadım. Utah Jazz ile anlaştıktan sonra beş numara oynadım. Hem be hem de dört numara oynayabilecek 2-3 oyuncumuz var. Al Jefferson ve Enes de iki pozisyonu da oynayabilir. Açıkçası bu rotasyonu düşündükçe çok heyecanlanıyorum. Takas konusunda ise o benim işim değil. Görüş belirtmemin veya her hangi bir şeyi dile getirmemin bir önemi yok. O Kevin O'Connor'ın işi. Sezona girerken takımı başarılı olabileceğini düşündüğü en iyi duruma getireceğinden eminim. Tabii hep Enes konuşuyoruz ama Alec Burks de var. 1.98 metrelik iki numaralar gerçekten iki numara oynayabiliyorlarsa çok etkili oluyorlar. Alec de önemli katkı getirecektir. Alec de 19 yaşında. Gordon Hayward 21 yaşında. Hiç bu kadar genç önemli parçaları olan bir takımda oynamamıştım. Dört gözle bu sezonu bekliyorum.

Soru: Son olarak bir şey söylemek ister misin?

Mehmet Okur: Enes'e hoşgeldin ve hayırlı olsun diyorum. O Draft tarihinde en üst sırada seçilen Türk oyuncu. Bunun bazı sorumlulukları var. Uzun yıllar Hido ve ben bu bayrağı gururla ve bence başarılı bir şekilde taşıdık. NBA şampiyonluğu, All-Star Haftasonu, En Çok İlerleme Gösteren Oyuncu, NBA Finalleri, Yaka Finalleri hepsini gördük, hepsini yaşadık ve hepsinde önemli sorumluklarımız vardı. Şimdi genç bir jenerasyon geliyor ve Enes de bu genç jenerasyonumuzun en genç üyesi. Onların zaman içinde bizden bayrağı alıp daha yukarılara taşımasını umut ediyoruz, daha doğrusu bekliyoruz. Biliyorum ki bu konuda Hidayet de benim gibi düşünüyor. Kalıcı ve etkili olabilmek için benim hep bir inancım vardı. "Doğru hedefler koy, çok çalış, tatmin olma ve önce takımın geldiğini asla unutma". Biz onlar için her türlü desteği vermeye hazırız. Gerisi onlara kalıyor.

Mehmet Okur'un Enes Heyecanı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Enes'e Washington Büyükelçisi'nden Kutlama
» Enes’i İsteyen Wizards, Vesely’i Aldı
» Calipari: “Enes yılın çaylağı olmak istiyor”
» Utah Jazz, 3.Sıradan Enes Kanter’i Seçti
» Hedo: "Enes için 3. sıradan seçilmek büyük avantaj"